Зведений каталог бібліотек Києва

 

    Визначення оптимальних режимів діяльності організму людини при різних функціональних станах за показниками основних властивостей нервової та вісцеральних систем [Текст] : Звіт про НДР (закл.) / КНУТШ. Біологічний фак.; Керівник НДР М.Ю. Макарчук. — Київ, 2005. — 133с. : 22рис., 14таб.


- Ключові слова:

фізіологія вищої нервової діяльності, физиология высшей нервной деятельности ; функціональні системи організму, функциональные системы организма

- Анотація:

Об'єкт дослідження: організм людини.

Мета роботи: вивчити періодичні зміни в функціонуванні нервової та основних фізіологічних систем організму людини, що виникають як наслідок внутрішніх чи зовнішніх змін з метою розробки засобів уникнення шкідливих наслідків психоемоційного напруження та підвищення розумової і фізичної працездатності.

Методи дослідження: психофізіологічне тестування, електрокардіографія, інтервалометрія.

Проведено порівняльний аналіз стану психофізіологічних функцій людини в оптимальних умовах та за умов реальних виробництв та визначено критерії успішності пристосування до роботи в умовах підвищеної відповідальності за результат діяльності. Встановлені психофізіологічні механізми дії нерелевантних подразників на стан уваги та розумову працездатність людини. З'ясовані роль та механізми нейрогуморальної регуляції вісцеральних органів, зокрема печінки в нормі та за умов експериментальної патології.

Встановлено, що метеорологічні фактори в період травень-червень впливають на значення статичних потенціалів, які пов'язані з показниками вегетативного балансу, і не впливають безпосередньо на вегетативні показники серцево-судинної системи. Статичні електричні потенціали проявляють тісні взаємозв'язки із індивідуальним рівнем ноцицептивої соматосенсорної чутливості.

Встановлено, що після години роботи за комп'ютером внаслідок навантаження відбуваються зміни функціонального стану зорового аналізатора людини

В результаті були визначені взаємозв'язки між станом властивостей нервової системи та показниками діяльності вісцеральних систем (серцево-судинної, дихальної та ін.) організму людини при різних функціональних станах (спокій, фізичне та розумове напруження, стрес).

Результати досліджень можуть бути застосовані в розробці науковообгрунтованих підходів для створення здорових умов праці, прогнозу і визначення індивідуальних критичних рівнів напруження в діяльності основних фізіологічних систем та психічних функцій людини. Отримані результати слід застосовувати в професійному відборі та профорієнтації при оцінці стану фізичного і психічного здоров'я.

Результати НДР впроваджено: в навчальний процес біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

- Зміст:

1 додаток

- Електронні версії документа:

- Теми документа

  • Факультети та підрозділи КНУ // Біологічний факультет



Наявність
Установа Кількість Документ на сайті установи
Наукова бібліотека ім.М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка   Перейти на сайт